en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
تاریخچه فوتبال افغانستان
2466

تاریخچه فوتبال افغانستان

تاریخچه مختصری از رواج ورزش فوتبال در افغانستان

[تاریخچه مختصری از رواج ورزش فوتبال در افغانستان]

برای نخستین بار بازی فوتبال در سال 1302 خورشیدی و در زمان امان الله خان توسط آموزگاران خارجی در کابل پایتخت افغانستان رایج شد.

به گزارش شفقنا افغانستان،برای اولین بار بازی فوتبال در سال 1302 خورشیدی و در زمان امان الله خان در مدرسه توسط آموزگاران خارجی در کابل پایتخت افغانستان رایج شد.

اولین تیم فوتبال افغانستان که همگی از شاگردان دبیرستان حبیبیه کابل بودند در قلعه حشمت خان کابل تمرین می کردند.

در سال 1319 خورشیدی تیم ملی فوتبال افغانستان به دعوت دولت ایران به تهران رفت و اولین بازی خارجی خود را با تیم ملی ایران در ورزشگاه تازه تاسیس امجدیه تهران بر گزار کرد که نتیجه این بازی دوستانه با نتیجه بدون گل مساوی خاتمه پیدا کرد.

بازی تیم ملی فوتبال ایران با افغانستان نیز نخستین بازی ملی پوشانی ایرانی محسوب می‌شد و تیم ملی فوتبال ایران نیز تا آن زمان بازی خارجی انجام نداده بود و بازی با تیم فوتبال افغانستان اولین بازی خارجی این تیم محسوب می‌شد و تا 2 دهه بعد از این بازی، اتفاق خاصی در فوتبال ایران نیفتاد اما در دهه شصت و هفتاد میلادی ایران توانست خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین تیم‌های آسیایی مطرح کند.

چند ماه بعد از اولین بازی بین افغانستان و ایران، این بار دولت افغانستان از تیم ملی فوتبال ایران دعوت کرد تا برای یک بازی دوستانه به کابل سفر کند و  ایران نیز به این دعوت پاسخ مثبت داد و نتیجه این بازی هم یک بر صفر به نفع افغانستان خاتمه پیدا کرد.

سفر تیم ملی فوتبال ایران به افغانستان در سوم شهریور سال 1320، اولین سفر خارجی این تیم بود که این به همت مجتمع فوتبال ایران انجام شد.

در برخی از رسانه‌ها آمده است که اکثریت اعضای تیم ملی فوتبال که حسین صدقیانی مربی آنها بود از اهالی مشهد بودند.

در رسانه نتیجه این بازی بدون گل اعلام شده است در حالی که سفارت ایران در افغانستان نتیجه آنرا یک بر صفر به سود افغانستان اعلام کرده و به ثبت رسانده است.

«بصیراحمد حسین زاده» روزنامه نگار افغانستانی که در زمینه بازی ایران و افغانستان مطالعاتی انجام داده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در این مورد گفت: طبق منابع تاریخی، ایران و افغانستان دو بازی برگزار کردند، اولی در سال 1319در ورزشگاه امجدیه تهران بود که این ورزشگاه تازه هم تاسیس شده بود که نتیجه هم بدون گل مساوی شد و دومی در سوم شهریور در کابل در ورزشگاه غازی برگزار شد که این بازی با نتیجه یک بر صفر به سود افغانستان خاتمه پیدا کرد.

این روزنامه نگار افغانستانی در ادامه افزود: اینکه در سانه‌ها برخی نتیجه را بدون گل و برخی هم یک بر صفر به سود افغانستان اعلام کرده‌اند؛ به همین علت است و باید توجه داشت که 2 بازی انجام شده است.

حسین زاده در ادامه در مورد اعضای تیم فوتبال افغانستان که در بازی در تهران شرکت داشته‌اند، گفت: به طور دقیق مشخص نیست ولی حضور چهره‌هایی چون «غلام نژند»، «حمید مبارز»، «انور قندهاری»، «سرور ایوبی» و «وحید اعتمادی» و همچنین «فتاح نجم» که بعدها وزیر بهداشت افغانستان شد و در همین روزهای اخیر در آمریکا درگذشت از جمله بازیکنان حاضر در تهران بوده‌اند. 

این پژوهشگر افغانستانی در ادامه در مورد اعضای اعزامی تیم ملی ایران به افغانستان گفت: برخی تیم فوتبال ملی ایران تیم منتخب مشهد ذکر کرده‌اند که سند چندان دقیقی در این مورد در دست نیست چرا که اکثریت اعضای تیم از بازیکنان تهرانی بودند و فقط دو نفر «غلام حیدر بهادرزاده» و «احمد میلانیان» از مشهد بوده‌اند.

حسین زاده در مورد نحوه ورود تیم فوتبال ایران به افغانستان گفت: بر طبق منابع تاریخی تیم ایران از راه زمینی ابتدا وارد هرات شدند که از طرف مقامات این شهر مورد استقبال قرار گرفتند و دو روز هم در این شهر اقامت داشتند و بعد راهی قندهار شدند و با با تیم منتخب این شهر گویا بازی کرده اند که نتیجه هم 5 بر صفر به سود ایران خاتمه یافته است.

برخی در مورد زمان بازی ایران و افغانستان که در سوم شهریور ماه در کابل برگزار شده است تشکیک کرده‌اند و گفته‌اند که بر طبق منابع تاریخی این بازی در 28 مرداد که سالروز استقلال افغانستان بوده برگزار شده است.

«علی زینال زاده» در سایت «فوتبال فانتزی» در مورد تاریخ این بازی چنین نوشته است: عصر 28 مرداد وارد کابل شده و در بیرون شهر از طرف هیات ورزش افغانستان از آنان استقبال به عمل آمده سپس در مهمانخانه دارالفنون، برای صرف چای ساعتی توقف و استراحت کرده بعد به اتفاق هیات استقبال کنندگان و مهماندار و آقایان جواد قدیمی رایزن و مرتضی شریفی دبیر دوم سفارت کبری به کلوب عسگری(سربازی) که برای پذیرایی آنان در مدت توقف در کابل معین شده بود، وارد شدند.

حسین زاده اما تاریخ سوم شهریور را دقیق تر از دیگر ایام ذکر کرد و افزود: آن زمان در مراسم سالگرد استقلال چشن های باشکوهی در کابل برگزار می شد که چندین روز به طول می انجامید و احتمال به یقین بازی در همان سوم شهریور برگزار شده است. چرا که در تمام منابع تاریخی همین روز آمده و سفارت ایران در افغانستان هم نتیجه بازی و هم زمان بازی را به ثبت رسانده و اعلام کرده است که در برنامه پر مخاطب«90» هم این موضوع مورد تائید قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که این بازی را یک داور و یک کمک داور از هند قضاوت می کردند و ایران با یک ضربه پنالتی در دقیقه 90 مغلوب افغانستان شد.

به گزارش فارس،در سال 1328 خورشیدی تیم فوتبال «آریانا» به دعوت دولت ایران به این کشور اعزام شد و 3 بازی دوستانه با تیم های ایرانی انجام داد که در یک بازی برنده و در دو بازی دیگر بازنده شد.

بازی با تیم استقلال ایران

انجمن ملی المپیک افغانستان در سال 1329 خورشیدی از تیم معروف «تاج» (استقلال فعلی) تهران دعوت به عمل آورد تا با تیم ملی این کشور بازی کند. این بازی در کابل برگزار شد که با استقبال خوبی هم روبرو شد و تیم تاج موفق شد که این بازی را با نتیجه 3 بر 2 به سود خود پایان دهد.Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

hassan sazish